Fotoğrafçılıkta Vizyon Geliştirmenin 5 Kuralı


Fotoğraf Çekerken Vizyonunuzu Geliştirmek İçin 5 Önemli Kural

Herkesin elinde akıllı telefon veya bir kamera. Bahar gelince enstantane avcıları çoğaldı değil mi? Bu gruptan kendinizi sıyırabilmek için neler yapmanız gerektiğine dair önemli kurallar var ve bu kurallar kameranızın onlarınkinden daha iyi olması gerektiğiyle ilgi değil. En önemli kural kendi vizyonunuzu geliştirebiliyor olmanız. Gerisi laf-ı güzaf. İşte size vizyonunuzu geliştirebilmeniz için 5 önemli kural.


Doğrusal hatları doğru kullanın

Her ne kadar geniş, dar, portre ya da farklı kompozisyonlar için kompozisyon kurgularsanız kurgulayın, farklı bir simetri denemekten asla zarar gelmez.Kompozisyonu oluştururken çizgisel görüntü ahengini çeşitlendire bilirsiniz. Ana görüntüyü oluşturan hayalı çizgileri görüp bu hat üzerinde kompozisyon kurgulamaya çalışma sizi diğer fotoğrafçılardan farklı kılacaktır.


Pozlama hızı

Kamera ayarlarınızın kompozisyon kurgularken karşınızdaki enstantaneye ne gibi özellikler kazandıracağını biliyor olmak son derece önemli. Pozlama hızıyla akan suları dondurabilir ve her türlü görüntüye farklı efektler uygulayabilirsiniz. Pozlama hızıyla objeleri maniple etmek farklı bir vizyon kazandırır.


Alan derinliği ve farklı fokus teknikleri

Seçtiğiniz apertür kompozisyonlarda oldukça önemli bir rol oynar. Örneğin f/1.8 ile yumuşak alan derinlikleri yakalamanız mümkün olabilir. Bu noktada objenin küçük bir kısmına yapacağınız fokus fotoğrafı bambaşka bir havaya büründürebilir. Bu tip ayarların ne gibi etkiler yapacağını bilmek kamerayı objeye doğrultmadan kompozisyonunuzu önce kafanızda sonra vizörünüzde hızla tamamlamanıza olanak verebilir.


Olmuyorsa yerinizi değiştirin

Bir objeye bakış noktanızın sabit olması her zaman çok da tercih edilebilir olmamalı. Objenin etrafında onu daha özellikli kılacak çekim noktaları aramak için yer değiştirmek oldukça faydalı olabilir. Aşağıdaki iki resim de bunun oldukça somut bir örneği değil mi sizce de?


Bunu yaparken yukarıda önerdiğimiz tüm ayar ve fiziksel algolitramalrı da denerseniz fotoğrafın ve objenin tüm görüntüsünü tamamen farklı bir duruma getirebilirsiniz. İkinci fotoğrafta f/16 apertür ayarıyla güneşin ne kadar değiştiğine ve teknenin karakterine ne kadar farklı özellikler katabildiğine dikkat edin.


Çerçeve çok önemli

Kompozisyonun bir mana kazanması için doğru çerçevelenmesi gerekiyor. Eğer tüm her şeyi tam yapıp çerçevelemeyi baştan savarsanız tüm emekleriniz boşa gider. Bunun içinde bir enstantaneyi önce izleyebilmek ve nasıl kadraja gireceğini kestirmek gerekebilir. Bu yüzden önce kadraja alarak daha sonra birkaç deneme çekimi yaptıktan sonra final vuruşu yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR