Macera Fotoğrafçılığı İçin Öğütler


Bu Yazıyı Okumadan Macera Fotoğrafçılığına Çıkmayın

Pek çok doğa fotoğrafçısı işin içine biraz heyecan katmaya bayılır. Doğa fotoğrafçılığı yaparken izlenen ve görüntülenen manzaralar oldukça tahrik edici, keşfetmeye yöneltici olabiliyor. İşte bu noktada iş doğa fotoğrafçılığından macera fotoğrafçılığına doğru kimlik değiştiriyor. Çünkü kadrajınıza giren pek çok manzaraya yakın olmak, oraları daha yakından fotoğraflamak artık biraz maceraperest bir çalışma oluyor.

Trekking yaparken, çadırlı kamplarda, kızsa tırmanışlarda ya da rafting yaparken fotoğraf çekiyor olmakta hem keşfetmekle hem de heyacanla harmanlanan etkinlikler olduğundan bu sırada fotoğraf çekiyor olmak da macera fotoğrafçılığı olarak tanımlanabiliyor. Bunu daha ekstrem örneklere kadar çeşitlendirebiliriz.


Yolculuktan önce doğru planlama

Yolculuk nereye, gittiğiniz yerde hava nasıl, iklim şartları nelerdir, kimlerle gidiyorsunuz, gittiğiniz yerde ne gibi etkinlikler yapılıyor tüm bunları öğrenmek sizi sürprizlerden koruyacaktır. Bu bilgiler ışığında ekipmanınızı hazırlayabilir ve sonradan pişman olmanızı önlemiş olursunuz. Doğa fotoğrafçılığı etkinliklerine giderken genellikle herkes kendini bir National Geographic fotoğrafçısıymış gibi tonlarca ekipmanla donatır. Oysa yapılacak araştırma gerçekte neleri yanınıza alabileceğinize net olarak karar vermenizi sağlar. İnternet üzerinden gidilecek mekanın bilgi ve resimlerini de incelerseniz bir kamyon alet edavat taşımak zorunda kalmazsınız.


Doğru ekipmanları toparlamak

Yukarıda ulaştığınız bilgiler doğal olarak sizin yanınıza ne gibi ekipmanlar toplayacağınız hakkında ipucu verir. Doğa fotoğrafçılığı gittiğiniz mekana göre macera fotoğrafçılığına dönüşecekse farklı ekipmanlar toplamak isteyebilirsiniz. Örneğin bir rafting etkinliği varsa buna göre hazırlanmalısınız. Yanınıza su geçirmeyecek malzemeler de aymanız yararlı olabilir. Macera etkinliklerinin neler olabileceğini bilirseniz çantanıza da olması gereken ekipmanları bulundurarak yüreğiniz ferah bir şekilde maceraya atılabilirsiniz.


Fotoğrafçılık maceranızın fotoğrafını çekin

Doğa ve manzara fotoğrafçılığı genel olarak şehir ve yerleşim merkezlerinden uzak yerlerde yapıldığından günü birlik olmayan, birkaç güne yayılan etkinlikler olarak bilinirler. Bu durumda bir fotoğraf jurnali tutabiliyor olmak son derece keyifli olabiliyor. Tüm etkinliğin bir sahne arkası olarak tanımlayabileceğiniz albümler hazırlayabilir. Kamp ve yolculuğunuzun bir belgeselini galerinize ekleyebilirsiniz. Sonuç olarak bu bir macera ve belgelemek gerek öyle değil mi?


Sıra dışı fotoğraflar çekin

Evet, doğa fotoğrafçılığına gidiyorsunuz belki ama biraz yoldan çıkabilir ve etrafınızda olan sıra dışı görüntüleri de takibe alabilirsiniz. Bu noktada kompozisyonlara daha yaratıcı yaklaşarak vizyonunuzu geliştirebilirsiniz. Yukarıda da söylediğimiz gibi bir belgeselci gibi davranırsanız son derece atik ve farkındalıklı bir fotoğrafçı oluverirsiniz.


Kendi görüş açınızdan fotoğraf çekin

Macerayı yaşarken gözünüzün önünde olanları aynen anında olurken çekmeye çalışın. POV yani "Point of View" fotoğraflar o anın daha iyi kavranmasına ve izleyenlerin ne yaşadığınıza şahit olmasına olanak tanır. Kendilerini fotoğrafı çekenin yerine daha kolayca koyarlar ve anı değerlendirmeleri kolay olur.İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR