Her Sosyal Medya Sitesine Güvenmeli Miyiz?


Photoshop savaşları başlatan kaplan


Günümüzün yükselen en önemli trendlerinden birisi sizlerin de bildiği gibi sosyal medya. Sosyal medya sayesinde çok iyi yerlere de gelebilirsiniz yerin dibine de batabilirsiniz. Bu nedenle özellikle fotoğrafçılık konusunda her sosyal meyda sitesine güvenmemek ve fotoğraf yüklememek gerekir. Şimdi sizlere aslında harika bir çalışma olan bir kaplan fotoğrafının sosyal medya kullanıcıları tarafından nasıl ezildiğini özetleyeceğiz. Aslında bu gibi örnekler oldukça fazla. Bunlardan en bilinenleri Paris'te bulunan Eiffel kulesi ve insanların kuleyi düzeltirmişçesine fotoğraf çekilmesi ve bunların trollenmesi.

VertunerAura isimli bir Reddit kullanıcısı Mart ayının ortasında bu siteye bir fotoğraf yükledi. Fotoğraf oldukça kaliteli bir kareydi ve bir kaplanın yeşil yaprak ve polenlerle kaplı bir su birikintisini özenle geçmeye çalışmasını belgeliyordu ve ender görülebilecek harika bir çalışmaydı. Malesef Reddit sosyal mecrası bu tür sanatsal çalışmaların çok takdir göreceği bir topluluğu barındırmıyor. Fotoğraf kullanıcılar tarafından fark edilir edilmez orijinal fotoğraf üzerinde çeşitli oynamalar yapılarak bir Photoshop savaşı başladı. Onlarca Reddit kullanıcısı hem orijinal fotoğrafı alaya aldılar hem de kendi fotoğraf işleme yeteneklerini pazara çıkardılar.

Bakin bu orijinal kare ne hallere geldi. Hatta sadece Photoshop kullanmayıp bu görüntüden kısa ve komik GIF'ler oluşturanlar da oldu. Bu olaydan alacağımız ders ise her sosyal medya sitesine güvenmemek gerektiği olabilir. Tamam, belik işin orijinali siz de ama yine de bu trajik ve komik duruma düşmek insanın hoşuna gitmez değil mi?

İşte Reddit'ten orijinal fotoğrafa gönderme yapan inciler: