Belgesel Fotoğraf Günleri 3. Kez İzliyicilerle BuluşuyorBu yıl Türkiye'nin farklı şehirlerine de yolcu olan etkinliğin İstanbul ayağı 20 Mayıs'ta başlıyor. Fotoğraf Vakfı'nın düzenlediği 3. Belgesel Fotoğraf Günleri, 20 Mayıs – 12 Haziran arasında fotoğraf gösterimleri, panel , kitap tanıtımları , portfolyo değerlendirmeleri ve atölyelerle izleyiciyi belgesel fotoğrafla buluşturacak.

Etkinlik ilk kez düzenlendiği 2012'den bu yanayüzlerce izleyiciye ulaşıyor; belgesel fotoğraf alanında ürün veren , akademik araştırma yapan ve yayın üreten pekçok fotoğrafçının yurtiçi ve dışından bakış açısını ve belgesel yaklaşımını çeşitli temalardaki çalışmaları ile aktarıyor.Hak temelli konular yanısıra kişisel hikayelerin ve izleklerin takip edildiği , farklı iklim ve yaşamlardan direnç, dayanışma ve ilham öyküleri paylaşılıyor. Bünyesinde düzenlenen atölyeler ve portfolyo değerlendirmeleri ile kolektif üretimlere de cansuyu veriliyor.

Bu yıl Belgesel Fotoğraf Günleri Nisan ayında Batman'a da yolunu düşürdü ve içeriğini yurdun farklı bölgelerinden fotoğrafçı ve izleyicilerle de paylaşmayı amaçladı. Mayıs İstanbul programının ardındanikinci durak ise Haziran ayında Mersin olacak. Belgesel Fotoğraf Günleri, 2016 bitmeden Adana, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır, Gaziantep, İzmir ve Mardin'e de uğramayı veyolculuğunu İstanbul dışından fotoğrafçı ve fotoğraf kuruluşları ile ortaklaşarak genişletmeyi planlıyor.

Tamamı ücretsiz olan etkinlikler Salt Galata ve Galata Fotoğrafhanesi'nde yapılacak , 20 Mayıs akşamı 19:00'da Galata'daki sergi açılışı ile başlayacak. Program , Katılan fotoğrafçıların ve çalışmalarının detaylı bilgileri ve güncellemeler Fotoğraf Vakfı'nın websitesi www.fotografvakfi.com.tr ve Belgesel Fotoğraf Günleri'ninetkinlik sayfasından takip edilebilir .

FOTOĞRAF VAKFI TÜM ÇALIŞMALARINI GÖNÜLLÜLER VE ÖZKAYNAKLARI YOLUYLA SÜRDÜRMEKTEDİR.

BİLGİ İÇİN

  • Fotoğraf Vakfı e-postainfo@fotografvakfi.org.tr
  • Galata Fotoğrafhanesi tel - 0212 243 71 87

MEKANLAR

  • 20.Mayıs.2016

Açılış -Belgeler '14Sergisive Kokteyl. (Sergi 12 Haziran'a kadar izlenebilir)

Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi / Fotoğraf Vakfı Galerisi

Adres: Serdar-ı Ekrem Cad., Hoca Ali Sok., No: 15/A Galata, Beyoğlu/İstanbul

  • 21-22. Mayıs.2016
  • 28-29. Mayıs.2016

Belgesel Fotoğraf Günleri (Gösterimler,Konuşmalar,Yan Oda Etkinlikleri)

Salt Galata ,2. Kat

Adres: Bankalar Cad. Sk No:11,Karaköy / İstanbul

  • 23-27.Mayıs.2016

Belgesel Fotoğraf Günleri (Tekrar Gösterimler, Konuşmalar)

Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi / Fotoğraf Vakfı Galerisi

Adres:Serdar-ı Ekrem Cad., Hoca Ali Sok., No: 15/A Galata, Beyoğlu/İstanbul

  • Belgesel Fotoğraf Günleri afişi:

http://www.fotografvakfi.com/

  • Web adresleri:

https://www.facebook.com/belgeselfotografgunleri

http://www.fotografvakfi.com/

https://www.facebook.com/fotografcicocuklarsempozyumu

PROGRAMDAN BAŞLIKLAR

Açılış ve Sergi

Etkinlikler, 20 Mayıs 2016'da Fotoğraf Vakfı ve Galata Fotoğrafhanesi ile paylaştığı Galata'daki mekânında "Belgeler '14" sergisinin açılışıyla başlayacak. Galata Fotoğrafhanesi'nin Fotoğraf Akademisi - Belgesel Fotoğraf Programı'ndan 3 fotoğrafçı- Hakan Erdil, Simru Hazal Civan, Tümay Göktepe'nin belgesel fotoğraf serileri 12 Haziran'a kadar izlenebilecek.

Belgesel Fotoğraf Gösterimleri

21-22 ve 28-29 Mayıs hafta sonlarında - 6 farklı temada yurtiçi ve dışından belgesel fotoğraf serileri izleyicilerle buluşacak. Salt Galata'da 12:00- 20:00 saatleri arasında düzenlenecek bu buluşmalarda ayrıca kitap ve fotoğraf atölyesi tanıtımıyolu ile fotoğrafçılarla etkileşim fırsatları da doğacak. 6 bölümde düzenlenecek fotoğraf gösterimleri şu başlıkları taşıyor: "Kadın", "Başkaldırı", "Yakınımızdakiler", "24. Ülke ", "Yok Eden İnsan" ve"Fikri Firarda".

Aynı serileri 23-27 Mayıs Galata Fotoğrafhanesi'nde saat 18:00'de başlayacak tekrar gösterimlerinde de izlemek mümkün olacak.

Konferans, Panel ve Tartışmalar

Bu yıl da Belgesel Fotoğraf Günleri fotoğrafın içeriği ve dili ,içerdiği çelişkiler ve izlendiği mecralar hakkında pekçok fotoğrafçı ve akademisyenin görüşlerine takipçi olacak. Bu konuşma ve tartışmalar kaydedilerek daha geniş izleyici kitleleri ile de buluşacak.


SALT GALATA

KONFERANS: MERTER ORAL'IN BELGESELCİLİĞİ

Konuşmacı: Gülbin Özdamar Akarçay

PANEL: HAYATA MÜDAHALE BİÇİMİ OLARAK FOTO-AKTİVİZM ve VİDEO-AKTİVİZM

Konuşmacılar: Kazım Kızıl, Özcan Yaman

TARTIŞMA: ŞİDDETİN GÖRSEL DİLİ

Konuşmacılar: Gamze Toksoy, Murad Sezer, Yücel Tunca (Kolaylaştırıcı)

TARTIŞMA:BELGESEL FOTOĞRAF VE TEMSİLİYET KRİZİ

Konuşmacılar: Orhan Alptürk, Özcan Yurdalan

  • GALATA FOTOĞRAFHANESİ

SÖYLEŞİ VE SUNUM - BİR PROJENİN ANATOMİSİ: BAK

Konuşmacılar: Latife Uluçınar, Refik Akyüz, Serdar Darendeliler

Yan Oda Etkinlikleri

Kitaplı Sohbetler: Kitabı yayınlanmış fotoğrafçılar, kahve ve kurabiye eşliğinde izleyicilerle masabaşı sohbetleri yapacak. Katılımcılar: Can Görkem Halıcıoğlu, Cemre Yeşil, Dinçer Dökümcü, Furkan Temir, 3. Belgesel Fotoğraf Günleri Psiko-Coğrafya Atölyesi katılımcıları.

Portfolyo Değerlendirmeleri: Mahzen Photos, Moku, Wephotos Agence,Agence Le Journal, KODA Collective, NarPhotos –Fotoğraf kolektiflerinden fotoğrafçılar önceden belirlenen saatlerde buluşacaklar.

Fotoğrafçı Çocuklar Atölyeleri'nin Rehberleri ile Sohbet: Çocuklar ve gençlerle fotoğraf atölyesi yürüten gruplar deneyimleri ve yöntemleri hakkında masabaşı sohbetleri yapacaklar.

FOTOĞRAF VAKFI'NA DAİR:

Temelleri 1999 Marmara Depremi sonrasında deprem bölgesinde yürütülen "Fotoğrafçı Çocuklar Atölyeleri"nde atılan ve 2004 Kasım'da kurulan Fotoğraf Vakfı bu yıl 12 yaşında. Fotoğraf sanatının gelişmesi, belgesel fotoğrafın yaygınlaşması ve toplumsallaşması, fotoğrafçılar arasında dayanışma ve işbirliğinin güçlendirilmesi ve görsel mirasımızın korunması amacıyla yola çıkan Fotoğraf Vakfı, onlarca etkinlik, eğitim, atölye ve sergi ile fotoğrafseverlerle buluştu. Çalışmalarını gönüllülerinin desteği ile yürüten vakıf Galata Fotoğrafhanesi'nin mekanında sürdürüyor. Belgesel Fotoğraf Günleri ve Fotoğrafçı Çocuk atölyeleri ile ilgili güncel bilgileri websitesinden edinebilirsiniz.

3. BELGESEL FOTOĞRAF GÜNLERİ ETKİNLİKLERDEN ÖZET:

3. Belgesel Fotoğraf Günleri'nde 8 bölümde 1oo'den fazla fotoğrafçı ve kolektifin toplam 140 belgesel fotoğraf çalışması yer alıyor. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Salt Galata 'da gösterimlerin yapılacağı 2 haftasonu 21-22 Mayıs ve 28-29 Mayıs günlerine 500'e yakın fotoğrafçı ve izleyicinin katılması bekleniyor. Ocak sonunda başlayan Açık Çağrı yoluyla ya da Davetli toplam 250 fotoğrafçı Belgesel fotoğraf Günleri'ne başvurarak eserlerini gönderdiler. Gösterilecek çalışmaların çoğunluğu Türkiye'den olmak üzere Avustralya hariç tüm kıtalardan başvuru yapıldı.

Bu yıl gösterilecek 140 fotoğraf çalışması 6 ayrı tema altında toplanıyor: "Başkaldırı", "Fikri Firarda","Kadın", "Yakınımızdakiler", "24.Ülke" ve "Yok Eden İnsan". Bu başlıklarda toplumsal olaylar, çağdaş fotoğraf ,mültecilik kavramı ,kadın, doğa katliamlari ve kişisel hikayeleri odağına alan çalışmalar İzlenecek. Bunun dışında Açık Çağrı ve Son Seans Bölümleri'nde de farklı konularda belgesel fotoğraf çalışmaları izlenebilecek.

Belgesel Fotoğraf Günleri'nde haftasonu ve haftaiçi ve toplam 140 çalışma seyredeceğiz; tüm programı aralıksız seyretmek 24 saat sürüyor. Belgesel Fotoğraf Günleri'nde 140 çalışmanın ,4 gün haftasonları Salt Galata'da ve haftaiçi tekrarları ise Galata Fotoğrafhanesi'nde 28 ayrı seans olarak gösterimi yapılacak. Bu yılki programın oluşturulmasında Fotoğraf Vakfı gönüllüleri ve Galata Fotoğrafhanesi öğrencilerinden 25 kişi katkıda bulundu. 15 Çarşamba toplantısında içerik geliştirme, program ve fotoğrafçılarla iletişim işleri tamamlandı – çalışmalar tek tek izlendi, çevrildi ve gösterimlere hazırlandı.

Bu yılki programın açılışı 20 Mayıs Cuma akşamı Galata Fotoğrafhanesi'nde yapılacak. Fotoğraf Vakfı/ Galata Fotoğrafhanesi Sergi Salonu aynı akşam 2009'dan bu yana sürdürülen Belgesel Fotoğraf Programı'ndan mezunu 3 fotoğrafçı- - Hakan Erdil, Simru Hazal Civan, Tümay Göktepe'nin çalışmalarının sergilendiği "Belgeler 14" ile de buluşacak. Sergi 12 Haziran'a kadar izlenebilecek.Galata Fotoğrafhanesi'in Belgesel Fotoğraf Programı bir yıl sürüyor ve 15 öğrenci ile sürdürülüyor. Öğrencileri ile Haziran'a kadar devam ediyor. 3. Belgesel Fotoğraf Günleri'nde de bu programa devam etmiş 7 fotoğrafçının işleri de çeşitli bölümlerde izlenebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR